Seven Sisters i Beachy Head - angielskie białe klify

Kolejne białe klify. No cóż, Anglia ma wbrew pozorom bardzo ciekawe wybrzeże i niezwykłą naturę. Taką, jakiej byście się kompletnie nie spodziewali. Białe klify w Dover już opisywałam, a teraz wyobraźcie sobie, że Seven Sisters są jeszcze bielsze i mają bardziej charakterystyczny kształt. Słowem wstępu, zdradzę jeszcze, że w najbliższych wpisach poznacie kolejne wyjątkowe miejsca wzdłuż Jurassic Coast. 

white cliffs uk

Spacer wzdłuż klifów

Seven Sisters to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Anglii. Nic dziwnego, grupa widocznych z daleka, majestataycznych klifów, tuż u wybrzeża Wielkiej Brytanii. Teren wokół klifów jest objęty parkiem narodowym the Country Park oraz miejscem bytowania wielu gatunków motyli i ptaków. 

Jurrassic Coast trials

My zaczęliśmy nasz spacer z parkingu Birling Gap, poszliśmy na Beachy Head, potem cofnęliśmy się i poszliśmy dalej, wzdłuż klifów, zaliczając przy okazji plażę. Spacer zakończyliśmy w okolicach 5/6 klifu i niestety nie dotarliśmy na sam koniec, w okolice domków strażników nadbrzeżnych, gdzie jest najbardziej ikoniczny widok na klify.

Niezależnie skąd zaczniemy spacer, najważniejsze punkty na szlaku to:

  • domki strażników nadbrzeżnych (Coastguard Cottages) koło plaży Cuckmere Haven,
  • Klify Seven Sisters,
  • Birling Gap i zejście na okoliczną plażę,
  • latarnia Belle Tout,
  • Beachy Head lighthouses.


Beachy Head

To najwyższy klif południowego wybrzeża Anglii i mierzy 162m. Szczerze powiedziawszy, taka wysokość robi wrażenie. Niestety ten piękno-dramatyczny widok przyciąga nie tylko zwykłych turystów, ale także tych, którzy chcą skończyć ze swoim życiem. Beachy Head ma największy odsetek samobójstw na rok dla pojedynczej lokacji w UK.

beachy head suicide

Koło Beachy Head znajdują się dwie latarnie. Belle Tout (na szczycie klifu) była pierwszą wybudowaną latarnią, niestety jej lokalizacja nie została najtrafniej dobrana. W czasie złej pogody, szczyt klifu spowijała mgła, a co za tym idzie nie było widać światła z latarni. Wybudowano więc drugą latarnię u podnóża klifu, która pomalowana jest w charakterystyczne biało-czerwone pasy.

chalk cliffs

7 faktów o Seven Sisters

1. Tak naprawdę jest 8 klifów:
Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill and Went Hill.

2. To co niszczy klify, jednocześnie powoduje ich piękno.

Za erozję klifów nie odpowiadają tylko morze i fale, ale też deszcze. Woda opadowa dostaje się w szczeliny skał i tam zamarza. Z klifów odpadają duże kawałki kredy, łamiąc się wertykalnie i zostawiając pionowe ściany i jednocześnie biały kolor skał. Gdyby zabezpieczyć skały, to pokryłyby się roślinnością i nie byłby już takie białe, a zaczęłyby się zazieleniać.

3. Filmy.
Klify Seven Sisters często grają w filmach Białe Klify w Dover, a to z tego względu, na ich kolor. Klify w Dover są zabezpieczone przed erozją (w pobliżu znajduje się port) i przez to coraz bardziej tracą swój piękny jasny kolor. 

Klify Seven Sisters w były tłem filmowym dla następujących filmów: Robin Hood: Książę złodziei, Harry Potter and the Goblet of Fire oraz Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda.

cliffs britain

4. To, co pozostawia po sobie odpływ.
Małe baseny między skałami, a w nich pozostałości morskich stworzeń, np. kości mątwy, muszle, wodorosty, czasem kulki pirytu, a nawet skamieniałości. Specjalne pakiety można pobrać w visitors center.

5. Plan Developerów.

W 1926 r. grupa deweloperów chciała wybudować nowe miasto na klifach. Lokalni entuzjaści musieli uzbierać 17,0000 GBP w miesiąc, żeby zatrzymać prace i wykupić deweloperów. Było to niemal niemożliwe, jednak zbiórka i kampania powiodły się. Dzięki temu naturalną formą klifów możemy podziwiać do dziś.

6. W ciągu 10 lat erozja zabierze 6m klifów.
Erozja postępuje 60 cm na rok. Jednak są okresy większej i mniejszej aktywności. 

cliffs erosion

7. Co jeszcze można zobaczyć?
Na terenie parku znajdują się pozostałości systemu obronnego Dragon’s Teeth, w pobliżu Exceat znajduje się kurhan pochodzący z epoki noelitu, w New Barn Bottom, niedaleko Foxhole znajduje się miejsce pochówku z epoki brązu. Obwarowania wojenne miały bronić ujścia rzeki Cuckmere, m.in. koszary napoleońskie i przeszkody przeciwpancerne z okresu II wojny światowej.

uk coastline


Co wybrać klify Seven Sisters czy klify w Dover?

Oczywiście najlepsza odpowiedź na to pytanie to: obydwa miejsca, jednak jeśli musicie wybrać, to spieszę z odpowiedzią.

Jeśli macie mało czasu, albo wolny dzień przy zwiedzaniu Londynu, to lepszym wyborem będzie Dover. Dover jest bliżej, są bezpośrednie połączenia (kolejowe) z Londynu. Trasa w Dover nie jest trudna, to bardziej spacer. Można zakończyć go przy latarni, można, tak jak my pójść na kamienistą plażę... W Dover, w okolicy Langdon Hole jest zejście do podziemnych tuneli i zejście na plażę z wrakiem (więcej we wpisie Białe Klify w Dover), a także dla chętnych zwiedzanie tuneli z czasów II wojny światowej - Fan Bay Deep Shelter.

Klify Seven Sisters są bardziej wymagające fizycznie. Wchodzicie i schodzicie z 8 wzgórz, do tego doliczając Beachy Head i drogę powrotną robi się już niezła trasa. Seven Sisters są ładniejsze, bardziej rozpoznawalne i tego im odmówić nie można, jednakże to klify w Dover witają i żegnają przyjezdnych, jak dla mnie wybrzeże Dover jest bardziej znaczące.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za czas poświęcony na odwiedzenie mojego bloga. Podziel się ze mną i (innymi) swoją opinią.

Copyright © 2016 Oczy zobaczyły - blog podróżniczy , Blogger