Glen Coe Szkocja - jedyna taka dolina

Pisząc wstępy do postów o Szkocji, człowiekowi zaczyna brakować słów i zaczyna być on monotematyczny, żeby nie użyć słowa nudny. No ile można mówić "piękny widok, który potęguje gra światła i cieni pędzących chmur"? Nie inaczej jest z Glen Coe, scenerią, której na pewno nie zapomnicie, a będzie jednym z tych pięknych widoków w waszych wspomnieniach.


 

GLEN COE - INFO

Ciężko jest to miejsce ominąć, jeżeli podróżujecie autem przez Szkocję. Przez dolinę prowadzi jedna z głównych dróg A82. Ten niesamowity krajobraz wyrzeźbiony został za sprawą erupcji superwulkanu oraz kolejnych zlodowaceń. Przełęcz Glen Coe, to głęboki wąwóz, który przecina rzeka Coe.  


PUNKT WIDOKOWY THREE SISTERS OF GLEN COE

Najprostszym sposobem na zwidzenie doliny jest po prostu przejechać przez nią. Zaraz przy drodze ulokowanych jest klika punktów widokowych (z parkingami) na widoki, które zapierają dech w piersiach.

W dolinie królują wzniesienia zwane Three Sisters, są to: Beinn Fhada, Gearr Aonach oraz Aonach Dubh.

Na tym terenie znajduje się wiele szlaków, jak i mniejszych atrakcji, które można zobaczyć, większość z nich jest usłana wzdłuż drogi.

Polecam także skręcić w boczną drogę za punktem widokowym, w prawo. Jadąc od strony An Torr A82, mijając punkt widokowy na Three Sisters, następnie trzeba szukać zjazdu w prawo.

Ta ślepa droga prowadzi wzdłuż rzeki Etvie i kończy się przy jeziorze.

W pobliżu Glen Etvie, nakręcono scenę do filmu „Skyfall”. Ponoć, w okolicach Etvie można spotkać jelenie, które bardzo chętnie podchodzą do turystów (my ich nie spotkaliśmy).


SZLAKI GLEN COE

AN TORR - KRÓTSZY SPACER W GLEN COE

Długość tej trasy to 2,5 km i przejście jej zajmuje 1-1,5h. Szlak An Torr nie jest wymagający, więc idealny jeżeli podróżujecie z dziećmi lub chcecie się przejść, ale niekoniecznie wychodzić na dłuższe trasy w góry. Nie znaczy to, że trasa jest nieciekawa. Spacerujemy przez las, a droga oferuje kilka ładnych widoków na wzgórza Glen Coe. Jeden z nich znajduje się na samym początku szlaku, przy drewnianym mostku i rzece Coe.


SIGNAL ROCK

Skała ta jest głównym punktem wędrówki. Legendy mówią, że to właśnie tutaj zbierał się klan MacDonaldów w razie zagrożenia. Na wzgórzu zapalano latarnię, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem. Ponoć to właśnie tutaj Campbellowie dali sygnał rozpoczynający atak na wioskę  MacDonaldów (masakra w Glen Coe).


Mówi się, że wzniesienie, znane także pod nazwą wzgórze słońca, mogło być obiektem pogańskiego kultu, gdzie starożytni oddawali cześć swoim bogom.

Końcówka szlaku An Torr wychodzi na drogę jest jednym z piękniejszych miejsc na podziwianie Glen Coe i jest jednym z widoków, który najbardziej zapadł mi w pamięć.


Adres parkingu na szlak An Torr:
An Torr
Ballachulish
PH49 4LA

COIRE GABHAIL (HIDDEN VALLEY/LOST VALLEY)

Trasa przebiegająca przez wąski wąwóz, który jest pozostałością po pradawnym wodospadzie. Prowadzi ona do ukrytej doliny, gdzie według legendy klan Macdonaldów ukrył swoje bydło. Dystans do pokonania to 4 km, który można przejść w 2-3h.

TWO LAIRIGS

Szlak zapewniający długi spacer, przez najdziksze i mniej znane zakątki doliny. Wiedzie okrężną drogą pomiędzy przełęczami wzgórz Glen Coe and Glen Etive (Lairig Eilde i Lairig Gartain). Warto zwrócić uwagę, ze część drogi stanowią mokre odcinki, które trzeba pokonać. Długość trasy: 15 km, czas potrzebny na jej pokonanie: 5-6h. 

=> Więcej szlaków w okolicach Fort Minor i Glen Coe (ENG), znajdziecie na tej stornie.

 

GLEN COE I FILMY

Dwa najbardziej znane filmy, których sceny były kręcone w Glen Coe, to:

  • Harry Potter i więzień z Azkabanu - nieopodal An Torr, znajduje się miejsce, w którym postawiona została chatka Hagrida. Patrz na mapę szlaku An Torr, powyżej.
  • Skyfall – w pobliżu Glen Etvie została nakręcona scena do filmu o przygodach Jamesa Bonda (ok. 6 km od zjazdu, w głąb drogi). 

=> Ogólnie w regionie Highlands nakręcono wiele filmów. Mapkę z wyszczególnionymi miejscami można znaleźć pod tym linkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za czas poświęcony na odwiedzenie mojego bloga. Podziel się ze mną i (innymi) swoją opinią.

Copyright © 2016 Oczy zobaczyły - blog podróżniczy , Blogger