Foki w Horsey Gap - miejsce gdzie można spotkać foki w UK

Nie ma to jak zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Co powiecie na grube i pocieszne morskie ssaki? Jednym z miejsc, gdzie można spotkać foki w UK jest Horsey Gap, w regionie Norfolk. Czy muszę wspominać, że to niezapomniane przeżycie? Jeżeli więc chcecie spędzić weekend na łonie natury, blisko morza i przy okazji zobaczyć kolonię fok szarych, musicie koniecznie wybrać się do Horsey Gap.

foki z norfolk

HORSEY BEACH

Plaża w Horsey Gap to jedno z miejsc, gdzie możemy podziwiać foki w UK w ich naturalnym środowisku. Sama plaża na Horsey Gap jest bardzo przyjemna. Szczerze, od wejścia przypomniała mi nasze polskie morze: wydmy i jasnoszary piasek. Po wydmach poruszajmy się tylko wyznaczonymi ścieżkami, żeby nie przyczyniać się do ich erozji. Wstęp na plażę jest bezpłatny, zapłacić musimy tylko za parking.

 

KIEDY MOŻNA ZOBACZYĆ FOKI NA HORSEY GAP?

Najbardziej pewnym okresem na spotkanie fok w Horsey Gap jest sezon narodzin młodych, czyli od początku listopada do lutego każdego roku (a dokładniej późny październik, do połowy grudnia). Wtedy też na plaży pojawia się najwięcej turystów. Plaża jest dobrowolnie zamykana i turyści proszeni są o nie wchodzenie na teren zajmowany przez foki. Samice z młodymi są bardzo terytorialne. Zwierzęta mogą być agresywne, inne samice mogą zaatakować nie swoje szczenię, a matka może porzucić młode jeśli straci je z oczu bądź się wystraszy.

grey seals colony at horsey gap

My wybraliśmy się na początku maja i spotkaliśmy tam mnóstwo zwierząt. Co sekcję wylegiwała się inna grupa fok, zaraz przy wejściu do morza.

foki na plazy zdjecie z dorna

GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ FOKI NA HORSEY GAP?

Fok nie trzeba wcale szukać. Zauważyć je można zaraz przy wejściu na plażę. Tak, tak, to nie żadne kamienie, to foki.

foki w wielkiej brytanii

Odpoczywają wzdłuż brzegu morza, a w każdej sekcji znajduje się kolejna grupa fok.
Usiedliśmy więc na piasku i przyglądaliśmy się zwierzętom. Foki wydają z siebie zabawne odgłosy.

foki odpoczywajace na plazy

Głównie wygrzewają się na brzegu, korzystając ze słońca i odpoczynku. Niektóre pływają w morzu. 

szare foki w morzu, horsey beach

Niekiedy trochę na siebie pocharczą, gdy któraś o którąś zahaczy. Młode osobniki są najbardziej żwawe słodkie.
W okresie rozrodczym  foki należy obserwować z pobliskich wydm.

 

HORSEY GAP PARKING

Ponoć bardziej tłoczno tu w okresie zimowym, kiedy rodzą się szczenięta. My zapłaciliśmy 3 GBP za 2 godziny. Bilet na cały dzień kosztuje 5 GBP. 

 

FOKI SZARE NA HORSEY BEACH - INFORMACJE

Foki szare zamieszkują północne wody Oceanu Atlantyckiego. Dwie trzecie swojego życia spędzają w wodzie i osiągają długość 2,3-3,3m (samce) oraz 1,8-2m (samice). Potrafią nurkować na głębokość  30-70m i zanurzyć się na 5-10 min. Często wylegują się na słońcu, co najprawdopodobniej usuwa pasożyty z ich skóry. 

Szczenięta rodzą się ważąc ok. 15 kg bez warstwy tłuszczu, która je powinna chronić, a ich futro nie jest jeszcze wodoodporne. Są karmione przez matki przez 18-21 dni, przybierając na wadze ok. 2 kg dziennie. W momencie odstawienia od piersi ważą 45 kg i w tym momencie matka zostawia młode, które pozostaje na plaży przez 3 tygodnie, do czasu aż nie straci warstwy puszystego białego futra, z którym się urodziło. Kiedy w końcu mała foka wejdzie do wody musi samemu nauczyć się zdobywać pokarm.

 

JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W TOWARZYSTWIE FOK?

Przede wszystkim trzymajmy się zdrowego rozsądku. Foki są dzikim zwierzętami i nie powinniśmy się do nich zbytnio zbliżać - nie chcemy przestraszyć zwierząt. Zasady mówią o zachowaniu odstępu ok. 10 m od fok. Na plaży można spotkać strażników fok, którzy pilnują i informują ludzi, na ile można się zbliżać do tych ssaków. Niestety, panie trzymały się głównie wejścia na plażę, pomijając inne sekcje – przynajmniej w czasie naszego pobytu.

Na plaży są dozwolone psy, o ile trzymane są na smyczy. Moim zdaniem, jednak nie warto brać psa na taką wycieczkę. Po pierwsze każdy pies, którego widzieliśmy wyrywał się do fok. Właściciele musieli je uspokajać. Dodatkowo, jeżeli zbytnio podeszli do fok (a musieli podejść z psem żeby zrobić zdjęcie), te też zaczynały się niepokoić. Moim zdaniem szkoda zachodu, szkoda stresu - głównie dla fok, ale też dla psa i dla właściciela uspokajając czworonoga.

seals drone photo

Nie podchodźmy do fok, nawet jeśli wydaje nam się, że jakiejś trzeba pomóc. Na plaży stacjonują wolontariusze z organizacji Friends of Horsey Seals, więc najlepiej ich powiadomić. Na pewno zajmą się rannymi lub potrzebującymi pomocy zwierzętami. Martwe foki są zostawiane na plaży i zabierane przez pływy i stają się pożywieniem dla innych zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za czas poświęcony na odwiedzenie mojego bloga. Podziel się ze mną i (innymi) swoją opinią.

Copyright © 2016 Oczy zobaczyły - blog podróżniczy , Blogger