Jezioro Loch Ness - co jest atrakcją? Potwór czy zamek Urquhart?

Będąc w Szkocji i nie zobaczyć jeziora Loch Ness, to jak być we Francji i nie zobaczyć wieży Eiffla, albo piramid w Egipcie. Nad jeziorem żadnej wieży nie ma, ale za to jego wody ma zamieszkiwać ogromny potwór. Nie mogliśmy więc nie ominąć tego miejsca, szczególnie, że zatrzymaliśmy się w Iverness, a stamtąd do Loch Ness jest już bardzo blisko.

widok na jezioro z zamku


JEZIORO LOCH NESS – CIEKAWOSTKI

  • Jezioro nigdy nie zamarza, a jego temperatura utrzymuje się na poziomie 6 stopni Celsjusza przez cały rok.
  • Loch Ness ma największą objętość wody w Wielkiej Brytanii, zawiera więcej wody niż wszystkie inne jeziora Anglii i Walii razem wzięte.
  • Jego wody są nieprzejrzyste, a jezioro ma ciemny kolor, z powodu torfu zawartego w okolicznej glebie.
  • Kanał Kaledoński, wytyczony wzdłuż uskoku tektonicznego Great Glen, łączący Iverness z Fort William, a jego trasa przebiega przez Loch Ness. W Fort Augustus, zaraz obok jeziora, możemy zobaczyć śluzy.
  • Najgłębszy punkt jeziora liczy 230 m.

jezioro szkocja

 

POTWÓR Z LOCH NESS – NESSI

Zapewne każdy z was słyszał historie o potworze z Loch Ness. Duży, wodny potwór, przypominający plezjozaura bądź przerośniętego węgorza, ma zamieszkiwać nieprzeniknione głębiny zbiornika. Legenda o Nessi jest siłą napędową turystyki wokół jeziora. Pierwsze wzmianki o rzekomym potworze pochodzą z VI w., od  św. Kolumba. Potem, przez lata, wiele osób zgłaszało, że widziały Nessi. Ja raczej w potwora nie wierzę, ale być może spodziewałabym się bardziej tajemniczej, mrocznej atmosfery wokół jeziora. Mgły, deszcz, gąszcze, dziką naturę… Hah, akurat tego dnia świeciło mocno słońce (co należało do rzadkości podczas naszej wycieczki), a samo jezioro, szczerze powiedziawszy, wyglądało, jak każde inne jezioro, bez żadnej aury tajemniczości.  Jedyny potwór którego nam się udało zobaczyć, to ten z poniższego zdjęcia w Fort Augustus, a większą atrakcją niż Nessi jest Zamek Urquhart, wybudowany nad brzegiem jeziora. 

 

Nessi, potwor z jeziora

 

ZAMEK URQUHART

ruiny zamku w szkocji

Mimo, że zamek to praktycznie ruiny, to jego historia jest dość dobrze znana i opisana na tablicach informacyjnych. Na rysunkach został także odtworzony pierwotny wygląd zamku. Dowiadujemy się nie tylko o losach rodów zamieszkujących twierdzę, ale także o tym, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Każda sekcja ruin, to dawne pomieszczenie, a jego przeznaczenia jest dokładnie opisane. Dowiadujemy się także, jak wyglądała praca ludzi w tamtych czasach: stajennych, kucharzy itd. 

Przed wejściem do Urquhart możemy zobaczyć machinę oblężniczą. Na terenie zamku jest jedno zejście w okolicę jeziora. Możemy także zwiedzić wieżę, w czasach covid-u wpuszczano tam zwiedzających pojedynczo (grupami znajomych). Z pozostałości zamku roztacza się widok na jezioro, które chroniło budowlę przed atakami (zamek jest otoczony wodami jeziora z trzech storn). W okolicy ruin odnaleziono sporo przedmiotów codziennego użytku, które są wystawione jako eksponaty w Visitor’s Center. 

zamki Szkocja

=> Bilet wstępu kosztuje 9.60 GBP i musiał być on rezerwowany online (2020r.). My kupiliśmy swój zaraz przed wejściem.
 

JEZIORO LOCH NESS – CZY WARTO?

Jeżeli zatrzymacie się w Iverness, to do jeziora macie całkiem niedaleko i jest to bardzo popularne miejsce (zorganizowanych) wycieczek z tego miasta. Zwiedzanie Zamku Urquhart, było w porządku, aczkolwiek jeżeli macie nadrabiać drogi specjalnie żeby odwiedzić jezioro, to możecie sobie darować. Warto wyszukać jakieś bardziej malownicze jezioro np. Loch Lomond (w tamtej okolicy można się także wspiąć na Glen Lomond). Jeżeli za to szukacie wytchnienia i niewymagającej wycieczki, to Loch Ness jest miejscem dla was.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za czas poświęcony na odwiedzenie mojego bloga. Podziel się ze mną i (innymi) swoją opinią.

Copyright © 2016 Oczy zobaczyły - blog podróżniczy , Blogger